У зв'язку з цим і енергетики, і експерти закликають українців не тягнути до останнього та почати готуватися до можливих блекаутів уже зараз. А то потім і ціни можуть злетіти, та й не факт, що дефіциту не буде. Згадайте ситуацію із зарядними станціями минулої осені та робіть висновки. OBOZREVATEL провів опитування і з'ясував, що для комфортного життя з періодичними тривалими відключеннями світла українці насправді купували не так і мало різних товарів. Що є додатковим аргументом потурбуватися про це вже зараз. Умовно все потрібне можна розділити на кілька груп. Отже: Забезпечення енергією Перше і, безумовно, найважливіше. Для тих, хто живе у приватному будинку, найкращим варіантом буде генератор. Як підрахували раніше в Міністерстві реінтеграції, зазвичай для роботи побутових приладів на кшталт холодильника, електрочайника тощо достатньо генератора на 3 кВт. Ціни на них різняться залежно від параметрів. Наприклад, можна купити як за 9139 грн, так і за 37 300 грн. А от якщо в будинку є опалювальний котел або електроплита, то знадобиться пристрій більшої потужності – близько 5 кВт. У разі постійної роботи електричного опалення, насоса і бойлера краще придбати генератор на 7 кВт. Тут ціни також різняться залежно від різних показників. Можна придбати, наприклад, як за 36 299 грн, так і за 131 570 грн. До речі, раніше OBOZREVATEL розповідав, як правильно зберігати та користуватися генератором . А також який найкраще вибрати, зважаючи на ваші потреби. Загалом в Україні найчастіше вибирають бензинові або дизельні генератори – газові генератори, а також двопаливні (газ + бензин) не такі популярні з низки причин: зокрема, високих вимог до якості газу та низької автономності. Відповідно, потрібно запастись і пальним. За даними Enkorr, 8 серпня: · бензин А-95 у середньому коштував 50,69 грн/л; дизель – 49,98 грн/л. І оскільки пального потрібно буде багато (бензиновий генератор потужністю 3 кВт споживатиме на годину близько 1 л бензину , а такий самий дизельний – 0,6 л пального на годину), купити його краще зараз. Адже, як розповів OBOZREVATEL гендиректор однієї з мереж АЗС Леонід Косянчук, найближчим часом ціни на бензин можуть зрости відразу на 3-4 грн за літр. Тобто вартість А-95 може досягти близько 51,5–52,5 грн/л . Якщо ви живете у квартирі, генератори не для вас – техніка безпеки не дозволяє . Тому найкраще купити зарядну станцію. До речі, в народі її прозвали екофлоу, проте ця назва лише одного з виробників, що став найпопулярнішим серед українців.
Як приготуватися до відключень світла: практичні поради Відповідь на надзвичайні ситуації, пов'язані з електропостачанням, вимагає завчасної підготовки. Здавалося б, ми звикли до постійної доступності електроенергії, але заздалегідь подумавши про можливі відключення, можна зберегти свій комфорт та спокій. Забезпечення електроенергією Приватний будинок: Генератор - незамінний інструмент для тих, хто живе поза міськими апартаментами. Якщо вам потрібно забезпечити основні електроприлади, такі як холодильник або чайник, розгляньте варіанти генераторів потужністю приблизно 3 кВт. Для додаткових потреб, таких як опалення або електроплита, розгляньте варіанти потужністю 5 кВт або навіть 7 кВт. Квартира: Для тих, хто проживає у багатоповерхівках, генератор може бути непридатний. В цьому випадку зверніть увагу на портативні зарядні станції. Ці пристрої можуть забезпечити електроенергією ваші основні пристрої. Пальне для генераторів Якщо ви вирішили встановити генератор, запас пального має бути важливим аспектом планування. Витрати пального можуть бути різними, залежно від типу генератора (бензиновий чи дизельний). І, зважаючи на можливі коливання цін на пальне, запасайте його завчасно. Звертайтеся до фахівців та консультантів для допомоги в виборі правильного обладнання. Також важливо знати та слідувати всім інструкціям з безпеки при користуванні та зберіганні генераторів та пального. Завдяки цим рекомендаціям ви зможете забезпечити себе та свою родину необхідними засобами та відчути себе більш підготовленими до несподіваних обставин.
В світлі останніх подій, енергетичні фахівці та аналітики рекомендують українським громадянам заздалегідь готуватися до можливої відсутності електроенергії. Інакше можна стикнутися із підвищенням цін та можливим дефіцитом товарів. Всі пам'ятають про минулорічний дефіцит зарядних пристроїв. За результатами опитування, проведеного OBOZREVATEL, виявилося, що українці активно збиралися та купляли товари, щоб підготуватися до відсутності світла. Це підкреслює важливість такої підготовки. Ключові товари можна розділити на декілька категорій: Електроенергія Перша та основна потреба. Для приватних осель генератори є найкращим рішенням. Орієнтуючись на дані Міністерства реінтеграції, досить мати 3 кВт для обслуговування побутової техніки. Втім, для будинків із електричним опаленням або плитами потрібно більше – близько 5-7 кВт. Зарядні пристрої Для тих, хто проживає в багатоповерховках, генератори не підійдуть через технічні обмеження. Тут доцільніше звернути увагу на мобільні зарядні станції. Їх потужність може варіюватися, в залежності від вашого бюджету та потреб. Освітлення Для освітлення в темний час доби варто розглянути акумуляторні світлодіодні лампи. Також є ліхтарі на різні джерела живлення і світлодіодні гірлянди. І, звісно, класичний варіант – свічки, але не забувайте про безпеку під час їх використання.
Тепловий комфорт
Приватні оселі мають певну перевагу – їх можна опалювати за допомогою дров. В апартаментах же потрібно знаходити альтернативи.
Варто подумати про теплий одяг: від теплих шкарпеток і светрів до халатів та ковдр. Вартість може коливатись в залежності від бренду і якості.
Термобілизна – це інший важливий елемент. Шерсть мериноса робить її особливо теплою, але й вартіснішою. Доступний вибір – білизна з мікрофлісу.
Что стосується сну, спальник, особливо з підкладкою з мікрофлісу, може допомогти вам залишитись теплим. А намет може надати додаткового тепла завдяки власному диханню.
Не забудьте про грілку, яка може бути дуже корисною і не завжди коштує багато.
Харчування
З газовою плитою ви у безпеці. Якщо у вас електрична плита, вам потрібно планувати наперед.
Блогер Кирило Данильченко радить зосередитись на продуктах, які легко приготувати або які можна їсти в сирому вигляді. Наприклад, вермішель, яку достатньо залити гарячою водою.
Він також рекомендує вівсянку, яка може бути легко приготована з гарячою водою, а також цукати, горіхи та кускус. Щодо основних страв, Данильченко пропонує сухі сніданки, сушену картоплю та інші інгредієнти, які можна комбінувати для створення різноманітних страв.
Підготовка до подорожі в Україні
Експерти з Visit Ukraine радять обирати їжу, яка довго зберігається і є висококалорійною. Оптимальний список продуктів може включати:
- горіхи та сухофрукти;
- шоколад;
- батончики для підзарядки енергії;
- мед;
- сало;
- різні консерви.
Вартість таких продуктів може сильно коливатись в залежності від ваших особистих уподобань та бюджету. Проте для тих, хто шукає економний варіант, продукти від приватних торгових марок супермаркетів можуть бути відмінним вибором - вони досить доступні і мають хорошу якість.
Для приготування їжі рекомендовано мати при собі газовий пальник. За інформацією Visit Ukraine, маленький балон газу може вистачити на тиждень для пари людей, тоді як більший об'єм вистачить на більший час. Ціни на пальники можуть варіюватися: від 700 грн до 3000 грн, а балони коштують від 150 грн до приблизно 1000 грн.
Однак, згідно з порадами, не слід очікувати, що на такому пальнику можна приготувати велику порцію їжі для великої компанії. Це ідеальний інструмент для приготування каші, макаронів або вівсянки.
Дозвілля
Що робити без електроенергії – це особистий вибір кожної людини, тут дуже багато варіантів. Наприклад, можна:
· переглядати електронні книжки – лише не забудьте їх зарядити;
· грати в настільні гри, вибір яких дійсно великий.
Тож чи будемо мати світло хоча б кілька годин на день?
Це можливо, але не гарантовано. Електрики вже зіткнулися з подібними викликами, тому, очікується, що вони будуть працювати швидше і ефективніше. Проте все буде залежати від обставин.
Не слід очікувати таких масових атак на Україну, особливо на її енергетичну інфраструктуру, як раніше. Як зазначив представник Військово-Повітряних Сил України Юрій Ігнат, Росія використала під час минулого сезону величезний запас ракет.
Чому ми не можемо зберігати електроенергію для всієї країни у великих акумуляторах?
Повноцінних технологій ще немає. Ті, які є на даний момент, не можуть забезпечити потреби всієї країни.
Так, як повідомив спеціаліст з енергетики Юрій Корольчук, навіть велика батарея встановлена на Запорізькій ТЕС не може забезпечити потреби міста більше ніж на кілька годин.
Як можна допомогти енергосистемі
Найпростіше рішення – економити електроенергію. Наприклад, не використовуйте потужні побутові прилади одночасно, особливо ввечері, коли споживання електроенергії найвище.
- пральна машина – від 2 до 2,5 кВт;
- мікрохвильова піч та електрочайник – по 1,5-2 кВт;
- фен, пилосос, праска – по 0,5-1,5 кВт;
- комп'ютер – 0,4-0,8 кВт;
- холодильник – 0,3-0,6 кВт;
- телевізор – 0,1-0,4 кВт.
Орієнтовне навантаження на квартиру має становити 5-10 кВт. Тобто одночасно можна увімкнути, наприклад, обігрівач та електроплиту. А ось прання чи прибирання краще відкласти на час, коли один з уже увімкнених приладів припинить роботу.
Як пояснили в "Укренерго", у такий спосіб вдасться допомогти їм досягти одразу двох цілей:
- ефективно відновлювати енергосистему;
- підготуватися до опалювального сезону.
"Економія не означає відмову, це означає звикнути раціонально використовувати електроенергію. Українці – одна з найбільш генераторооснащених націй, тепер ми повинні стати однією з найбільш енергозберігаючих", – закликав раніше голова компанії Володимир Кудрицький.
Загалом варто розуміти: до кінця війни проблеми з електроенергією не зникнуть. Ба більше, за словами енергоексперта Геннадія Рябцева, "труднощі будуть навіть після її закінчення". А тому краще до цього бути готовим вже зараз.